Píše sa rok 997 a éra temného stredoveku sa pomaly chýli ku koncu. Chaotické a nestabilné Anglicko čelí útokom Walesanov na západe a Vikingov na východe. Mocní svojvoľne ohýbajú spravodlivosť bez ohľadu na obyčajných ľudí a často sú v konflikte s kráľom. Bez jasného právneho štátu vládne v krajine chaos.V týchto nepokojných časoch sa osudy troch postáv navzájom prepoja. Život mladého staviteľa lodí sa obráti naruby, keď jediný dom, ktorý kedy poznal, prepadnú Vikingovia a prinútia ho, aby sa s celou rodinou presťahoval a začal nový život v malej dedinke... Normandská šľachtičná sa vydáva z lásky a nasleduje svojho manžela za more do novej krajiny, ale zvyky v jeho domovskej krajine sú šokujúco odlišné. Jasne si uvedomuje, že všetci okolo nej nemilosrdce bojujú o moc. Jediný prešľap môže mať katastrofálne následky... Mních sníva o premene svojho skromného opátstva na centrum vzdelávania, ktoré môže získať obdiv celej Európy. No všetci traja sa dostanú do nebezpečného konfliktu so šikovným a bezohľadným biskupom – a ten robí všetko pre to, aby zväčšil svoje bohatstvo a moc.
|
Historicky prvýkrát som mala možnosť prečítať si niečo od Kena Folletta. Nie, žeby som sa po jeho knihách predtým neobzerala. Odrádzal ma najmä fakt, že ide o celé série na pokračovanie, a tá hrúbka tiež nebola poľahčujúca okolnosť.
Román Večer a ráno je prequel k Pilierom zeme, a teda ide o príbeh odohrávajúci sa na prelome tisícročia v Anglicku, éra temného stredoveku sa chýli ku koncu. Krajina sa zmieta v chaose a politickej nestabilite, zo západu čelí nájazdom Walesanov, na východe ju zasa ohrozujú Vikingovia. Skutočný rozklad spoločnosti ale majú na svedomí mocnosti, grófovia a cirkevní hodnostári, často v rozpore s kráľom, ohýbajúci si spravodlivosť, ako sa im uráči. Na druhej strane zla, stojí jeho protipól dobra v podobe ľudu a v krajine pomaly začína klíčit vlna odporu voči univerzálnej nespravodlivosti.
„Knihy z kingsbridgeskej série, jednotlivo aj všetky spoločne, ponúkajú detailné rozprávanie o budovaní civilizácie – jej zákonov, mocenských štruktúr, zvykov a presvedčení –, aké pravdepodobne v populárnej literatúre len tak ľahko nenájdete…“
Zverejnenie komentára